TEOG Tercihlerinde Büyüklerinizi Dinleyin Fakat Kararı Kendiniz Karar Verin

TEOG Tercihlerini yapan öğrencilerin karar vermesinde en etkili faktör aile olarak görülüyor. Peki öğrenciler tercihlerini yaparken kararlarını neye göre vermeliler?

TEOG vb. sınavlar sonucunda tercih yapan öğrencilerin tercihlerini yaptıkları aşamada en önemli faktörün aileler olduğunu belirten uzmanlar. Bu noktada öğrencilerin ailelerin söylediklerini dinlemelerini fakat son kararı kendilerinin vermelerini daha doğru buluyor.

Mutlu Yaşam – sevilen meslekten geçiyor.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki insan yaşamını huzur-stres yönünden etkileyen en önemli faktörlerin başında gelen etkenlerden birisi de meslek. Sahip olduğunuz mesleği severek yapıyorsanız bu sizin yaşamınızın mutlu, huzurlu geçebilmesi için oldukça önemli bir avantaj oluyor. Fakat yaptığınız iş sizlere haz, mutluluk vermiyorsa geliri yüksek dahi olsa hayatınız stres yumağı haline gelebiliyor.

Tercihlerinizi ailenizle birlikte yapıp, durumları değerlendirmeniz elbette normal bir durum. Kendinizi en iyi sizin tanıdığınızı da kabul edersek, son kararı kendinizin almanızı öneriyoruz. Bunu yaparken de elbette geçerli sebeplerinizi ölçüp tartmanız gerekmektedir. Bu noktada karışıklık yaşayan öğrencilere en iyi ve profesyonel yardım da okullarında bulunan rehber öğretmenler tarafından sağlanmaktadır, sağlanmalıdır.

Tercihler dönemi boyunca okullarda bulunan rehber öğretmenler yardımıyla tercih yapmanız sizin için olumlu bir sonuç doğuracaktır. Kendinizi, ne yapmak istediğinizi, nereye gitmek istediğinizi paylaşarak sizlere verilen desteğin daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

TEOG tercihleri döneminde en çok yapılan tercih okula en yakın okul üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunun da temel nedeni ailenin ekonomik durumudur. Bu da bir gerçek. Yine de yakın okulu seçmeniz gerekse de ve bunu istemez iseniz durumunuzu rehber öğretmeninize bildirebilir alternatiflerin değerlendirilmesini, araştırılmasını sağlayabilirsiniz.

TEOG tercihleri döneminde önemli faktörlerden birisi de öğrencinin aldığı / aldığınız puan elbette. Yani 230 gibi bir TEOG puanıyla fen lisesi ya da köklü ve tercih edilen bir anadolu lisesini yazmanın bir anlamı olmayacaktır. Bu tercihler ölü tercih gibi bir şey olacak ve boşa yazılmış olacaktır. Yine de tutturma olasılığının olacağı ve çok yüksek bir farkla kapatmayan yüksek puanlı liseler yazılabilir. Yani aldığınız puan 320 diyelim bu puana göre ilk tercihlerinize 350 – 400 gibi bir puan aralığında kapatan liseleri yazabilirsiniz, ne olur ne olmaz gelebilir.

Tercihlerle ilgili kafanıza takılanları bu başlık altından yorum atarak sorabilirsiniz. Tüm öğrencilerimize başarılar…

Ekleyen: HangiSoru.com

Son Güncelleme:

Kategori: TEOG

Online: Test Çöz

Benzer İçerikler

Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör